Organizácie, ktoré sa dlhodobo venujú kresťanským hodnotovým otázkam, sa obracajú na poslancov parlamentu. Podpisovou akciou verejnosti ich žiadajú, aby podporili zákon, ktorým sa posilnia práva rodičov na výchovu detí podľa ich náboženského a filozofického presvedčenia.
Organizácie v petícii, ktorá je zverejnená na portáli CitizenGO, popisujú atmosféru ostatných mesiacov ako atmosféru „nátlakovej mediálnej a komerčnej kampane, ktorej cieľom je presadzovať liberálno-progresívnu výchovu v otázkach sexuálneho správania a propagovať a predávať k nej obsahovo nevhodné učebnice“. Upozorňujú na to, že za dianím sa pravdepodobne skrýva komerčný záujem vydavateľov učebníc. Kampaň totiž v januári spustilo jedno z vydavateľstiev, ktoré aktívne široko promuje svoju učebnicu.
Minister školstva Ján Horecký opakovane zdôraznil, že na školách nebude ani po zmene učebných osnov povinný či prierezový predmet „sexuálna výchova“. Z jeho vyjadrení sa však dá usudzovať, že v niektorých momentoch ustúpil, keď sa napríklad jasne nevyhranil voči kontroverznej a pre mnohých rodičov neprijateľnej učebnici pre 10-15-ročných tínedžerov alebo keď hovorí, že na rôznych predmetoch sa téma sexuality bude preberať, a to vrátane informovania o LGBTI+ osobách.
Hoaxovú kampaň o povinnej „sexuálnej výchove“ po komerčnom vydavateľstve prevzali liberálne médiá. Organizácie, ktoré spustili petíciu na podporu rodičovských práv, upozorňujú, že „vo vzťahu ku školskému vzdelávaniu väčšinu rodičov žiakov v poradí priorít táto téma zaujíma až na X-tom mieste, ďaleko za matematikou, slovenským či anglickým jazykom a napríklad informatikou“.
Organizátori pripomínajú, že za posledný rok boli uvedené na knižný trh dve veľmi kontroverzné učebnice z tvorby Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV a mimovládnej organizácie InTYMYta (predtým Spoločnosť pre plánované rodičovstvo), ktoré vyvolali odpor občianskej spoločnosti, ako aj kritiku odborníkov, Konferencie biskupov Slovenska a ďalších.
Organizácie zmieňujú aj negatívny postoj katolíckych biskupov: “Uvedené materiály sú nastavené takmer výlučne na sexuálnu aktivitu, vytrhnutú z kontextu zrelých a zodpovedných vzťahov. … Učebnice priamo povzbudzujú k nevhodnému sexuálnemu správaniu. Táto výchova nie je v žiadnom prípade celistvou, ale skutočne materialistickou a ignorujúcou zmysel ľudského bytia. Záleží nám na tom, aby sme vychovali duchovne, duševne, vzťahovo i telesne zdravú generáciu, ktorá bude tvoriť harmonické vzťahy, vedieť rozlišovať medzi dobrom a zlom, ktorá bude mať vysoké ideály a svoju identitu nebude stavať iba na sebeckom vnímaní sexuality a vlastnom prospechu, ale na komplexnom rozvoji celej osobnosti človeka s orientáciou na jeho večný cieľ a pomoc druhým ľuďom.”
Organizácie sa obracajú na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky so žiadosťou o podporu návrhu zákona, ktorým sa upevňuje právo rodičov na výchovu a vzdelávanie ich detí podľa ich náboženského a filozofického presvedčenia, zvlášť v citlivých otázkach akou je aj sexuálne správanie, ktorý predložil poslanec Richard Vašečka a o ktorom budú poslanci parlamentu v blízkej dobe rokovať.
Návrh zákona, o ktorého podporu zákonodarcov žiadajú, podľa zverejneného znenia nezakazuje vzdelávanie v otázkach týkajúcich sa sexuálneho správania. Zákon podľa nich posilňuje prirodzené práva rodičov – stanovuje, že rodičia majú byť vopred informovaní o obsahu, metodike, cieľoch i lektoroch a publikáciách, ktoré majú byť použité pri vzdelávaní a výchove v oblasti sexuálneho správania. Zároveň bude podľa návrhu škola vopred informovať rodiča o takejto plánovanej výchove a vzdelávaní a nebude ju môcť realizovať, ak rodič na to nedal písomný informovaný súhlas. V prípade, ak rodič neudelí informovaný súhlas, škola zabezpečí pre dieťa alebo žiaka náhradnú činnosť.
Organizácie zdôrazňujú, že aj podľa medzinárodných dokumentov ako sú Európsky dohovor o ľudských právach a Dohovor OSN o právach dieťaťa majú rodičia právo vychovávať svoje dieťa podľa svojho náboženského a filozofického presvedčenia. Zdôrazňujú, že dieťa nepatrí štátu, ale patrí do milujúceho náručia svojich rodičov, ktorí ho najlepšie poznajú a vedú do života podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Žiadny úradník podľa nich nepozná dieťa lepšie ako jeho milujúci rodičia.
Spoločnosť, a teda aj školy, majú podľa organizátorov petície pomáhať mladým ľuďom, aby si raz založili stabilnú a harmonickú rodinu. Zdôrazňujú, že mladým ľuďom potrebujeme predovšetkým odovzdávať správne vzory a skúsenosti vedúce k úspešnému manželstvu a rodičovstvu a nie zužovať a splošťovať ich pohľad na sexualitu, pričom sexualita je dôležitým aspektom láskyplného vzťahu manželov, k jej zodpovednému užívaniu však treba dozrieť. Pokiaľ by sa však vytrhávala zo širšieho morálneho kontextu, z manželstva a rodičovstva a mladí ľudia by k nej pristupovali nezrelí a predčasne, mohlo by to negatívne poznačiť ich ďalší emocionálny a vzťahový život, spôsobiť psychické traumy, aj poškodzovať ich morálny a duchovný život.
Na záver petície organizátori silne zdôrazňujú, že mladí si zaslúžia viac ako len informácie o sexualite, a to výchovu k manželstvu a rodičovstvu, ktorá má zostať v školách zachovaná. Približujú, že podľa odborníkov mladí ľudia túžia po tom, aby si raz založili stabilnú a harmonickú rodinu. Organizátori tiež spomínajú situáciu v štátoch, kde sa táto otázka posunula ďalej od práv rodičov a prosia poslancov o podporu zákona: „Vidiac, ako niektorí verejne činní lektori vnímajú oblasť intimity a sexuálneho správania, ako sa stala v mnohých krajinách „výchova“ v oblasti sexuálneho správania povinnou a dokonca v niektorých krajinách rodičia stratili možnosť vyňať svoje deti zo vzdelávania v týchto citlivých otázkach (Nemecko), prosíme poslancov parlamentu, aby nehľadiac na politickú situáciu podporili návrh zákona, ktorý posilňuje práva rodičov.“
Signatármi petície sú:
Juraj Šúst, Spoločenstvo Ladislava Hanusa
Tomáš Kováčik, Asociácia za život a rodinu
Martina Bednáriková, ProLife Action
Matúš Hagara, CitizenGO Slovensko
Marek Novák, Inštitút Ladislava Hanusa
Anton Chromík, Aliancia za rodinu
Patrik Daniška, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku
Lucia Ištván, 4Life, o. z.
Lucia Kresanová, 4Life mission tím