Aké je vaše rodinné pozadie, zázemie?
Som druhým zo šiestich detí Gréckokatolíckeho kňaza Košickej Eparchie, aktuálne pôsobiaceho v Michalovciach. Na otázku odkiaľ som mi bolo vždy ťažké odpovedať, keďže sme sa počas života ako rodina kňaza viackrát sťahovali, no Košickú Eparchiu som vždy vnímal ako domov, i keď som sa narodil v Prešove a istá, najmä prázdninová, časť môjho života bola strávená aj tam :). Momentálne však žijem už druhým rokom v Ríme, konkrétne vo Východnom Pápežskom Kolégiu Russicum, pričom študujem na umeleckej akadémii s názvom Nuova Accademia di Belle Arti.
Ako ste sa dostali k umeleckej tvorbe? Čomu konkrétne ste sa v minulosti venovali a čomu teraz? Je možné niekde vidieť Vaše diela online či offline?
Prvýkrát som sa k akejsi systematickej tvorbe dostal skrze Základnú Umeleckú Školu sv. Cecílie v Sečovciach, kde ma základy výtvarnej 12 rokov učila Mgr. Oľga Dančová. Tá sa na mojich začiatkoch pričinila do veľmi značnej miery a moja veľká vďaka za to, čo dnes tvorím a kým som, patrí, mimo iných, práve jej.
Začiatok svojej tvorby však vidím niekde v roku 2015, kedy som sa prvýkrát rozhodol sadnúť si vo voľnom čase ku stolu a cvičiť kresbu portrétov. Či teda šlo o kresbu ceruzou, uhlíkom, perom, či maľbu rôznych druhov, dôležitým bolo to aby šlo o portrét. Takéto denné kreslenie spojené s neskoršími amatérskymi zákazkami trvalo niekoľko rokov.
Až neskôr, v roku 2020, som si upevnil svoj rukopis v kresbe perom a tušom – tentokrát s cieľom tvoriť umenie, ktoré k ľuďom rozpráva. Začal som hľadať význam v umení a kráse a do veľkej miery ich spájal s Bohom. Toto hľadanie ma priviedlo k novým, lepším možnostiam (napríklad k mojej prvej umeleckej výstave – výstave o živote sv. Edity Steinovej v Košiciach) a tam skrsla aj prvá myšlienka tejto série o duchovnom boji s názvom “Zápas o Cnosť“, ktorá, spolu s väčšinou mojich dokončených diel, je dostupná najmä na mojom Instagramovom účte – @samuelrinikart.
Čo konkrétne plánujete vytvoriť aj vďaka podpore Nadácie Fides et Ratio?
Ako som už spomínal, ide o sériu tušových kresieb s názvom “Zápas o Cnosť“, skrze ktorú sa snažím dosiahnuť to, aby ľudia dnešnej doby (Kresťania, či nie) mali príležitosť zastaviť sa a skrze tú najjednoduchšiu cestu k Bohu (krásu – umenie) sa zahĺbiť do vlastného života. Ide o možnosť pre ľudí všetkých druhov mať pred vlastnými očami vyobrazený svoj každodenný boj s neresťou/hriechom/zlom, v podobe krokov opisujúcich proces pádu do hriechu, vnútorného zápasu proti nemu a záverečného víťazstva (či prehry) nad ním.
Výstup série spočíva vo dvoch duchovno-kultúrnych udalostiach (umelecká výstava) – ako v historickej Ortodoxnej Synagóge v Košiciach (Zvonárska ul.), tak aj na extra-teritoriálnom území Vatikánu – v priestoroch Slovenského Historického Inštitútu v Ríme.
V akej fáze tvorby tohto diela aktuálne ste?
Nachádzam sa na „záverečnej rovinke“ samotnej tvorby – momentálne pracujem na 10tom diele, pričom ich mám naplánovaných 12. Po ich dokončení ma čaká tlač tričiek, plagátov a pozvánok, ako aj sprievodných knižiek, na ktorých spolupracujem s otcom archimandritom Markom Durlákom, ktorý pracuje ako oficiál na Dikastériu pre východné cirkvi vo Vatikáne.
Kedy bude asi dielo dokončené a kde ho budeme môcť vidieť?
Plánované dokončenie všetkých príprav je koncom marca až začiatkom apríla, pričom vernisáž prvej výstavy sa uskutoční v Ríme okolo 14. júna 2024 a vernisáž druhej, hlavnej výstavy v Košiciach dňa 7. mája 2024.
Za rozhovor ďakuje Tomáš Kováčik
Niekoľko príkladov z tvorby mladého umelca podporeného v rámci grantovej výzvy Nadácie Fides et Ratio s názvom Kresťanské umenie vo verejnom priestore: