Niekoľko mimovládnych organizácií spustilo v rámci územia krajín EÚ petíciu na podporu tzv. “potratovej turistiky” s názvom „My voice, my choice“ (Môj hlas, moja voľba), ktorá žiada vytvorenie fondu na financovanie potratov pre ženy z krajín s prísnejšou potratovou legislatívou. Organizátori petície majú šesť mesiacov na získanie potrebných podpisov.
Hlavnou myšlienkou tejto iniciatívy je, že ženy z krajín, kde sú potraty menej dostupné, by mohli získať financovanie na vykonanie potratu v krajinách, kde sú tieto zákroky legálne a dostupnejšie.
Ak by Európska komisia predložila takýto legislatívny návrh, musel by byť schválený kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ. Tento návrh by potenciálne obchádzal národné legislatívy krajín ako Poľsko a Malta, kde je potratová legislatíva zameraná na ochranu nenarodených detí.
Táto iniciatíva nesporne predstavuje etické a morálne otázky. My v Nadácii Fides et Ratio stojíme na strane zdravého rozumu a Katolíckej cirkvi a zásadne sa staviame proti potratom, pretože veríme v posvätnosť života od počatia. V Katechizme Katolíckej cirkvi sa uvádza:
„Ľudský život musí byť absolútne rešpektovaný a chránený od okamihu počatia. Od prvého momentu svojej existencie musí byť ľudskej bytosti priznané právo osoby, medzi ktoré patrí aj neodňateľné právo každej nevinnej ľudskej bytosti na život“ (KKC 2270).
Spolu s Katolíckou cirkvou sme jednoznačne na opačnej strane týchto európskych aktivistov – na strane ochrany nenarodených a podpory matiek v tehotenstve a materstve, aby nemuseli čeliť ekonomickým a sociálnym tlakom, ktoré by ich mohli viesť k potratu. Sme za skutočnú pomoc smerujúcu k podpore rodín a vytváranie podmienok, ktoré umožnia matkám priviesť na svet svoje deti a postarať sa o ne.
Táto propotratová iniciatíva je zároveň jedným z mnohých pokusov zasiahnuť do národných zákonov prostredníctvom nadnárodných inštitúcií, čo vyvoláva aj diskusiu o suverenite členských štátov a etických hraniciach politiky EÚ.
Na tomto mieste je dobré si pripomenúť, že prolife iniciatívu občanov EÚ s názvom One of us – Jeden z nás Európska komisia pred niekoľkými rokmi napriek splneným podmienkam hodila do koša. Jej snahou bolo skoncovať s financovaním aktivít, pri ktorých sa predpokladá ničenie ľudských embryí, najmä v oblasti výskumu, rozvojovej pomoci a verejného zdravia. Pre úspech projektu bolo potrebné, aby ho podporil aspoň jeden milión občanov EÚ z aspoň siedmich krajín únie. Iniciatívu podpísalo viac ako 2 milióny občanov, v roku 2014 ju komisia nedemokraticky odmietla.
Ďalšou znepokojujúcou správou dnešných dní je, že Európsky parlament (EP) schválil rezolúciu, ktorou vyžaduje, aby bolo právo na potrat zakotvené v Charte základných práv EÚ.
Keďže právo na život je najzákladnejším ľudským právom, bez ktorého niet iných práv, sme presvedčení o nevyhnutnosti ochrany života od počatia. Schválená rezolúcia má rozsiahle dôsledky a výrazne prehlbuje tlak na členské štáty EÚ, aby v hodnotových otázkach harmonizovali svoju legislatívu s radikálnymi postojmi globálnych inštitúcií ako ich má napr. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Rezolúcia EP žiada pridať do Charty základných práv EÚ vetu, ktorá zakotvuje právo na telesnú autonómiu a prístup k „sexuálnej a reprodukčnej zdravotnej starostlivosti“, vrátane legálneho potratu. Toto ustanovenie neberie vôbec do úvahy výhradu vo svedomí zdravotníckeho personálu a zaväzuje členské štáty, aby zabezpečili dostupnosť potratov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach.
Rezolúcia sa tiež odvoláva na smernice WHO z roku 2022, ktoré odporúčajú odstrániť všetky gestačné obmedzenia, teda časové hranice, dokedy je možné vykonať potrat. Toto odporúčanie by mohlo viesť k legalizácii potratov až do chvíle narodenia dieťaťa, čo je, samozrejme, absolútne neprijateľné.
Jedným z najkontroverznejších bodov rezolúcie je snaha eliminovať právo na výhradu vo svedomí. To znamená, že lekári a zdravotné sestry by boli nútení vykonávať potraty bez ohľadu na ich osobné presvedčenie a ich hodnotový postoj. Tento bod sa už v minulosti stal predmetom politických bojov aj u nás na Slovensku – KDH v roku 2006 opustilo vládu na protest proti odmietnutiu zmluvy o výhrade vo svedomí.
Rezolúcia prijatá dosluhujúcimi poslancami EP tiež žiada, aby metódy a postupy potratov boli povinnou súčasťou učebných osnov študentov medicíny. To znamená, že budúci lekári budú musieť ovládať tieto postupy bez možnosti výhrady vo svedomí.
EP tiež vyzýva na zrušenie rodičovského súhlasu pre neplnoleté dievčatá pri žiadosti o potrat a na odstránenie čakacích lehôt, ktoré by mohli poskytnúť čas na prehodnotenie ich rozhodnutia potrat podstúpiť.
Schválenie tejto rezolúcie EP ukazuje na prehlbujúci sa vplyv liberálnych a progresívnych síl v európskej politike. Toto hlasovanie tiež výrazne poukazuje na rozkol medzi konzervatívnymi a liberálnymi politickými stranami v dôležitých otázkach ochrany života a rodiny.
Rezolúcia Európskeho parlamentu o zakotvení práva na potrat v Charte základných práv EÚ predstavuje výrazný posun smerom k radikálnemu presadzovaniu potratovej agendy. Tento vývoj vyvoláva vážne obavy medzi nami, ktorí sa snažia chrániť ľudský život od počatia, a zdôrazňuje potrebu pokračovať v obhajobe tradičných morálnych hodnôt v európskej politike.
Viac článkov k týmto témam nájdete tu:
Mimovládky spustili európsku petíciu na financovanie potratovej turistiky
Radikalizmus podporovateľov potratov v Európskom parlamente si neviete ani len predstaviť