Mladí sú zneisťovaní v sexualite a svojej identite. Chceme im pomôcť prekonať zložité obdobie.
Sú dnes viac ako inokedy ovplyvňovaní rôznymi modernými informačnými kanálmi, vrátane sociálnych sietí. Konzumujú na nich najrôznejší obsah, ktorý na nich silne vplýva. Čoraz viac sa stretávame s prípadmi mladých ľudí, ktorí sú zmätení v oblasti svojej identity muža a ženy či sexuálnej príťažlivosti. Deje sa to aj na cirkevných školách. Je preto potrebné mladých uistiť, že v období dospievania a veľkých hormonálnych zmien nie je správne robiť dôležité rozhodnutia v citlivých oblastiach. Lepšie je to nechať na neskôr, aby mladí svoje prirýchle rozhodnutia časom neľutovali.
Mladí si kladú aj tieto otázky:
– Ako je to s mojou sexualitou?
– Som dievča a cítim sa dobre s dievčatami. Som lesba?
– Som chlapec a rozumiem si s chalanmi. Som gay?
– Cítim sa ako osoba opačného pohlavia. Som transsexuál?
Na tieto otázky dáva tínedžerom odpovede aj PaedDr. et. Mgr. Renáta Ocilková, predsedníčka Slovenskej spoločnosti pre rodinu. Zvolila si formu letáku, ktorý s mládežníckym dizajnom mladým hovorí:
– Ak si mladý a máš pocit, že sa Ti páčia ľudia rovnakého pohlavia, vôbec to nemusí znamenať, že si gay či lesba.
– Ak toto prežívaš, nemusí to znamenať nič výnimočné ani zlé. Teraz len prechádzaš tzv. homoerotickou fázou, ktorá je prechodná, dočasná a súvisí s dospievaním, a ktorá takmer u všetkých ľudí do obdobia dospelosti zanikne.
Dozrievanie človeka, po psychologickej aj fyziologickej stránke (vrátane vývoja mozgu), končí až okolo 26. roku. Dovtedy nerob žiadne vážne rozhodnutia ohľadom Tvojej identity ani sexuálnej orientácie.
Ak má nebodaj niekto niekedy pocit, že nie je spokojný s pohlavím, s ktorým sa narodil, je dôležité vedieť, že pohlavie sa nedá zmeniť. Môže sa hormonálnou liečbou niečo potlačiť alebo spustiť, chirurgicky sa môže niečo odstrániť alebo vymodelovať, avšak geneticky sa pohlavie NEDÁ zmeniť.
Dá sa len niečo napodobniť. Je veľa dôkazov o tom, že ak si niekto dal chirurgicky „zmeniť pohlavie“, nebol potom šťastný.
Hľadaj teda pravdu o sebe, aby si bola skutočne šťastná, aby si bol skutočne šťastný.
Renáta Ocilková, predsedníčka Slovenskej spoločnosti pre rodinu,
– napísala úspešnú knihu o týchto témach s názvom Mladým pravdu (pozitívne sa k nej vyjadril aj predseda Konferencie biskupov Slovenska a predseda Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo Mons. Bernard Bober, ako aj arcibiskup prof. ICODr. Cyril Vasiľ, PhD., predseda Rady KBS pre rodinu či docentka PhDr. Eva Naništová, CSc., psychologička a psychoterapeutka).
– V spolupráci s Asociáciou za život a rodinu k týmto témam vytvorila web.
– Chodí do škôl prednášať mladým, spoluorganizovala úspešné semináre pre učiteľov.
– Zo zdrojov z Nadácie Fides et Ratio už rozdistribuovala 20 000 týchto letákov.
Leták, ktorý si za úhradu poštovného môžu na mladympravdu@gmail.com objednať školy, učitelia, rodičia či jednotlivci s cieľom posunúť ho k mladým, povzbudzuje tínedžerov budovať priateľstvá, ktoré nás sprevádzajú po celý život.
Aby sa ďalší mladí dozvedeli pravdu, aby nerobili zásadné rozhodnutia v období veľkých hormonálnych výkyvov, ktoré neskôr môžu ľutovať, dáva vytlačiť ďalších 20 000 ks. Ak Vám záleží na zdravej formácii mladej generácie založenej na pravdivom chápaní sexuality a identity, podporte tlač a distribúciu ďalších letákov. V prípade vyzbierania vyššej sumy, ako je potrebná, budú prostriedky použité na realizáciu ďalších projektov Slovenskej spoločnosti pre rodinu zameraných na mladých.